Schunk Tribos

schunk-tribos

Schunk Tribos poligonal takım tutucular farklı talaş kaldırma operasyonları için uygun bir çözümdür. Tribos-R grubundaki takım tutucular, diğer Tribos (poligonal sıkma) sistemler-inin avantajlarının yanında güçlü ana gövde yapısı ile talaşlı imalattaki radyal kuvvetlere dayanım sunmaktadır. Rijit ana yapı 0,003 mm’den düşük salgı değeri ve dönme simetriği (poligonal sistem) yapısından dolayı yüksek devirlerde işleme imkanı sunar. Yüksek devirler-deki oluşan frekans sınır çıtasını Tribos-R daha yukarı çıkarmıştır. Minimum balans değeri (25.000 devirde G:2,5), minimum takım aşınması, kolay kullanım gibi özelliklerinden dolayı Tribos-R diğer mevcut takım tutuculara göre tüm talaşlı imalat operasyonları için daha uygun bir yapı sunmaktadır.

 

 

 

tribos-takimDaha fazla titreşim ve vibrasyon sönümleme

Tribos Poligonal sıkma sistemi teknik olarak sürekli geliştirilmiştir ve şu anda piyasanın bütün isteklerini daha iyi bir şekilde karşılamaktadır. Tribos-R poligonal takım tutucularda gövde içerisine bakır parçalar ve plastik o-ringler yerleştirilmiştir. Bu malzemeler sayesinde mevcut takım tutucu sistemlerine göre çok daha fazla titreşim ve vibrasyon sönümleme sun-maktadır. Bu yüksek titreşim ve vibrasyon sönümleme özelliği sayesinde yumuşak bir kesme ve uzun takım ömrü sağlanmaktadır. Böylelikle yüksek kalitede bir talaşlı imalat ve çok has-sas bir iş parçası yüzeyi elde edilmiş olur.

  • Tribos-R mevcut takım tutuculara göre avantajlar sağlar. Özellikle shrink (ısıtmalı) tip takım tutuculara göre üstün özellikleri vardır.
  • Tribos-R takım tutuculara takımları takıp sökmek için gerekli olan Tribos Pompa ön yatırım maliyeti en basit shrink ısıtma cihazına göre yüzde 60 daha ucuzdur.
  • Tribos pompa sayesinde kesici takımı saniyeler içerisinde takım tutucuya takıp hemen kul-lanabilirsiniz. Shrinkte ise takım tutucu ve takımın soğumasını beklemeniz gerekmektedir.
  • Tribos pompa için elektrik gerekli değildir. Shrinkte ise eletrik kullanmanız gerekir.
  • Tribos-R takım tutucular, içerisine yerleştirilmiş olan bakır ve plastik o-ring sayesinde titreşim ve vibrasyon sönümleme özelliğine sahiptir. Shrink takım tutucularda ise titreşim ve vibrasyon sönümleme özelliği yoktur.
  • Titreşim ve vibrasyon sönümleme özelliğinden dolayı Tribos-R takım tutucular, shrink takım tutuculara göre kesici takımlarda yüzde 60’a varan ömür artışı sunar.

Tribos-R takım tutcularda takım shaft çapının 2.5 katı mesafedeki maksimum salgı değeri max. 0,003 mm’dir ve bu değer takım tutucunun ömrü boyunca aynıdır. Shrink takım tutucu-larda ise ilk ölçümde salgı değeri 0,003 mm ise de ısıtma ve soğutma prosesi sebebiyle zaman içerisinde artabilir.

Kesici takımlarda ömür artışı

Bu hassas salgı değerinden dolayı Tribos–R, shrinke göre kesici takımlarda ömür artışı sunar.

Tribos-R takım tutucularda çap düşürücü ara pensler kullanarak aynı takım tutucuda farklı takım şaftı çaplarında kesici takım bağlanabilir. Shrink takım tutucularda ara pens kullanımı mümkün değildir.

Tribos-R takım tutucularda farklı çaplarda takım şaftı bağlayabilmek için ara pens kullanırken, shrink takım tutucularda farklı çaplarda takım şaftı bağlayabilmek için uzatma kul-lanmak gerekir. Bu da hem ekstra maliyet getirir hem de salgı ve balans değerlerini artırır.

Tribos-R takım tutucularda kullanılacak olan uzatmalar ile minimum Ø 0,3 mm çapa kadar takım şaftı bağlanabilir. Shrinklerde ise minimum Ø 3 mm çapa kadar takım şaftı bağlanabilmektedir.

tribos-pompa

file_pdf_download-128Ürünlerin detaylarını gösteren kataloğu indirme için bu adresi tıklayabilirsiniz.